ΑΕΚ-ΛΑΣΣΑΝΗΣ 68-76

Με 68-76 ηττήθηκε η ανδρική ομάδα μπάσκετ της Α.Ε. Κοζάνης στο τοπικό ντέρμπυ κορυφής με τον Λασσάνη Κοζάνης στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας ΕΚΑΣΔΥΜ 2014-15.

Η Α.Ε. Κοζάνης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στα πρώτα τρία δεκάλεπτα όταν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ (27-17, ημίχρονο 49-42, 60-57).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εμπειρία του Λασσάνη, σε συνδυασμό με την κούραση κάποιων βασικών παικτών της ΑΕΚ (που σημείωσε μόνο 8 πόντους), γύρισε το παιχνίδι υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων που πλέον πέρασαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Με την εμφάνιση της αυτή η ΑΕΚ κέρδισε τον σεβασμό των μπασκετόφιλων της Κοζάνης που παραβρέθηκαν στο ΔΑΚ, έδειξε ότι είναι ένας υπολογίσιμος αντίπαλος κι ότι μόνο τυχαία δεν ήταν η πορεία της μέχρι στιγμής.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Καραλίβανος), Φώτης 15(1), Τράγιας 8, Δήμου, Μπάμπος 10, Τσιάμης 14(2), Ζιώγας, Σισμάνης, Κουλαξουζίδης,