ΑΕΚ-ΒΕΛΒΕΝΤΟ 1-0

Δίκαιη όσο και πολύτιμη νίκη με 1-0 πήρε η Α.Ε. Κοζάνης απέναντι στο Βελβεντό στο ντεμπούτο του Στέλιου Φουρκιώτη στον πάγκο των κιτρινόμαυρων μετά την λύση της συνεργασίας με τον Μάκη Μαλούτα.

Η ΑΕΚ έδειξε διάθεση, αγωνιστικότητα και εκτός από ένα διάστημα στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν καλύτερη από τους φιλοξενούμενους.

Το Βελβεντό δεν απείλησε ιδιαίτερα την ΑΕΚ και πλην κάποιων μικροευκαιριών δεν δημιούργησε τη μεγάλη φάση στα καρέ του Καρανάνου.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 17′ μετά από ένα πολύ όμορφο συνδυασμό των παικτών της ΑΕΚ που ξεκίνησε από τον χώρο του κέντρου.

Οι κιτρινόμαυροι γύρισαν ωραία τη μπάλα, ο Καραγεώργος έβγαλε την μπαλιά στον Βογιατζή που έκανε την συρτή σέντρα από δεξιά κι ο Παύλος Σαμαράς από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα από ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο καθώς έχασε τρεις καλές ευκαιρίες, πρώτα σε κεφαλιά του Πουλατσόγλου που πέρασε μόλις άουτ στο 13′, μετά σε φάουλ του νεαρού Γιάννη Παπαδόπουλου που απέκρουσε δύσκολα ο Καραλίγκας σε κόρνερ στο 38′ και τέλος σε τετ-α-τετ του Σαμαρά από πάσα του Καραγεώργου που απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια ο τερματοφύλακας του Βελβεντού στο 44′.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα (πλην ενός “νεκρού” δεκαλέπτου περίπου στα μέσα του ημιχρόνου) και είχε κάποιες καλές στιγμές για να “σφραγίσει” τη νίκη, με τους Σαμαρά, Μαντζώλα και Πουλατσόγλου.

Τελικά η νίκη και οι τρεις βαθμοί ήρθαν στους κιτρινόμαυρους που πέρασαν μία δύσκολη εβδομάδα αλλά πλέον μπορούν να ανασυνταχθούν με ηρεμία στις επόμενες δέκα μέρες μέχρι το επόμενο δύσκολο παιχνίδι στη Νεάπολη την Τετάρτη 28-1-2015.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Φουρκιώτης): Καρανάνος, Βογιατζής, Παναγιωτίδης, Μαντζώλας, Σαριόγλου, Πουλατσόγλου, Μαλούτας (87′ Καραγιαννάκης), Σαμαράς, Μπαλίτσας (89′ Αντωνόπουλος), Καραγεώργος, Γ. Παπαδόπουλος (46′ Ποζίδης).

ΒΕΛΒΕΝΤΟ (Θ. Παπαδόπουλος): Καραλίγκας, Πιστόλας (77′ Τζοΐτης), Καλτσούνης, Σαμαράς, Μπαλάνης, Τυρολόγος, Ευαγγέλου, Ελευθεριάδης, Τσαρσιταλίδης (52′ Ρωμνόζογλου), Διβηκέλης, Τρίχας (71′ Κοριτάρι).

Διαιτητές: Τσιγγένης, Συμεωνίδης, Ν. Τζουβάρας.

2014-15 17η αγωνιστική, ΑΕΚ-Βελβεντό 1-0