ΑΕΚ – Γ.Σ. ΕΛΙΜΕΙΑΣ 76-73

Με τρίποντο του Γιάννη Τσιάμη στην εκπνοή του αγώνα η ανδρική ομάδα μπάσκετ της Α.Ε. Κοζάνης πήρε σημαντική νίκη από την αξιόμαχη Ελίμεια με 76-73 για την 11η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Η ΑΕΚ ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με 48-35 κι έδειξε ότι εύκολα ή δύσκολα θα έπαιρνε τον αγώνα.

Το κακό τρίτο δεκάλεπτο της ΑΕΚ, όπου οι κιτρινόμαυροι σημείωσαν μόνο 8 πόντους, έδωσε την ευκαιρία στην Ελίμεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με το παιχνίδι να φαίνεται ότι θα οδηγηθεί στην παράταση όπως και στον πρώτο γύρο.

Το τρίποντο του Τσιάμη στην τελευταία επίθεση του αγώνα έδωσε το ροζ φύλλο στην ΑΕΚ ενώ στο τέλος υπήρξε και μία μικρή ένταση μεταξύ παικτών και φιλάθλων.

Δεκάλεπτα: 22-22, 26-13 (ημ. 48-35), 8-15 (56-50), 20-23 (τελικό 76-73).

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Καραλίβανος): Φώτης 17(2),Τράγιας 5, Δήμου, Μπάμπος 5, Ζιάμπας 5, Τσιάμης 20(3), Σισμάνης, Τριανταφύλλου, Τζήκας, Κατσέλας 19(2), Μπαλαμπανίδης 5, Παπαδόπουλος.

2014-15 11η αγ. ΑΕΚ - Γ.Σ. Ελίμειας 76-73
2014-15 11η αγ. ΑΕΚ – Γ.Σ. Ελίμειας 76-73