ΛΑΣΣΑΝΗΣ – ΑΕΚ 72-61

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ανδρική ομάδα μπάσκετ της Α.Ε. Κοζάνης στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης των playoffs της Α’ Κατηγορίας ΕΚΑΣΔΥΜ 2014-15.

Οι κιτρινόμαυροι ηττήθηκαν από τον τυπικά γηπεδούχο Λασσάνη με σκορ 72-61 (ημίχρονο 36-32).

Το παιχνίδι έγινε στο ΔΑΚ Κοζάνης παρουσία αρκετού κόσμου, με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά και να παίρνει το προβάδισμα έως τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια ο Λασσάνης ισορρόπησε και μ’ ένα σερί 10-0 κατάφερε να περάσει μπροστά με 4 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λασσάνης αύξησε την διαφορά, ενώ στο τέταρτο η ΑΕΚ μείωσε κυρίως με κάποια εύστοχα τρίποντα που της έλλειψαν στα πρώτα τρία δεκάλεπτα.

Επόμενο παιχνίδι της σειράς την ερχόμενη Τετάρτη 22 Απριλίου στις 9.00μμ. Με νίκη του ο Λασσάνης περνάει στον τελικό ενώ αν νικήσει η ΑΕΚ τότε θα χρειαστεί και τρίτο παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 12-20, 24-12 (ημίχρονο 36-32), 18-10 (54-42), 18-19 (τελικό 72-61).

Α. Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Καραλίβανος): Φώτης 5, Τράγιας 12(2), Δήμου 6(2), Μπάμπος 6, Παπαδόπουλος 2, Τζήκας, Σισμάνης 3(1), Μπαλαμπανίδης, Τσιάμης 19(2), Τριανταφύλλου, Κωσταρελόπουλος, Ζιάμπας 8.

2014-15 Playoffs Α' ΕΚΑΣΔΥΜ, ημιτελικά 1ος αγώνας, Λασσάνης - ΑΕΚ 72-61
2014-15 Playoffs Α’ ΕΚΑΣΔΥΜ, ημιτελικά 1ος αγώνας, Λασσάνης – ΑΕΚ 72-61