ΑΕΚ – ΑΡΔΑΣΣΑ 3-1

Ενα χατ-τρικ του Χρήστου Καραγεώργου στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για την Α.Ε. Κοζάνης για να πάρει τους τρείς βαθμούς στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο Αρδασσας.

Η ΑΕΚ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και πήρε σχετικά εύκολα την νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε ένα καλό πρώτο τέταρτο ενώ στην συνέχεια έκανε μιά “κοιλιά” στην απόδοση της, ίσως επαναπαυόμενη στην διαφορά των τριών τερμάτων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ “σοβαρεύτηκε” κι έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά.

Η Αρδασσα αιφνιδιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, μείωσε στο 64′ αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Στο 11′ ο Ιωαννίδης έδωσε στον Τσαρσιταλίδη που με συρτή σέντρα βρήκε τον Χρήστο Καραγεώργο στο δεύτερο δοκάρι κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Στο 19′ η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή (σε μία φάση όπου το χέρι του αμυντικού της Αρδασσας φάνηκε να γίνεται μέσα στην περιοχή). Το φάουλ εκτέλεσε εύστοχα ο Καραγεώργος κάνοντας το 2-0.

Στο 34′ ο Τσαρσιταλίδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Σαββίδη κι ο Καραγεώργος ολοκλήρωσε το προσωπικό του χατ-τρικ από τα έντεκα βήματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αρδασσα μείωσε στο 64′ με τον Λιάσκο που πρόλαβε την έξοδο του Καρανάνου.

Στο 92′ ο Τοπαλίδης της ΑΕΚ είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα γιατί έπαιξε τη μπάλα με το χέρι ενώ νωρίτερα είχε παρατηρηθεί γιατί πέταξε την μπάλα μακριά σε διακοπή του παιχνιδιού.

Στο 93′ ο Καραγεώργος σημείωσε γκολ με ατομική προσπάθεια και σουτ (δοκάρι και μέσα) από αριστερά το οποίο ακυρώθηκε ανεξήγητα από τον βοηθό Κουτζιακουτζίδη.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Δουλγερίδης): Καρανάνος, Τοπαλίδης, Κουμπούρας, Μαντζώλας, Μπαλίτσας (46’ Μαυρόπουλος), Ποζίδης (58’ Παναγιωτίδης), Νάννος, Αρνίδης (50’ Αβραμίδης), Τσαρσιταλίδης, Καραγεώργος, Ιωαννίδης.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΡΔΑΣΣΑΣ (Τσεμπερλίδης): Δημητριάδης, Ηλιάδης, Αρσενίδης, Σερέτης, Σαββίδης, Τσαγκαλίδης (58’ Φολτόπουλος), Ζήσιος (58’ Καραγιάννης), Ποϊμενίδης, Λιάσκος, Μούκας, Τσακαλίδης (58’ Ξανθόπουλος).

Διαιτητές: Σουλίδης, Κουτζιακουτζίδης, Μπακατάρη.

2015-16 3η αγ. ΑΕΚ - Μ. Αλέξανδρος Αρδασας 3-1
2015-16 3η αγ. ΑΕΚ – Μ. Αλέξανδρος Αρδασας 3-1