ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΑΕΚ 0-2

Με 2-0 επικράτησε η Α.Ε. Κοζάνης στο τοπικό ντέρμπυ, απέναντι στον τυπικά γηπεδούχο Μακεδονικό, που έγινε στο γεμάτο Στρατιωτικό Γήπεδο Κοζάνης.

Μ’ ένα γκολ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου κι ένα στις καθυστερήσεις οι κιτρινόμαυροι πήραν την νίκη, τους τρεις βαθμούς αλλά και βαθιά βαθμολογική ανάσα μετά το αρνητικό σερί των τελευταίων έξι αγωνιστικών (πέντε ήττες και μία ισοπαλία).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να έχει δύο καλές ευκαιρίες (στο 5′ με τον Σακαλή και στο 36′ με τον Τσαρσιταλίδη), ενώ άλλες τόσες είχε και ο Μακεδονικός (στο 26′ και στο 29′ με τον Νικολάου).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους (46′) η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με γυριστή κεφαλιά του Κυριάκου Σαριόγλου από φάουλ-σέντρα του Κουμπούρα, αναγκάζοντας τον Μακεδονικό να αγωνιστεί περισσότερο επιθετικά.

Η αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ ήταν σωστή, με τον τερματοφύλακα Μακρή να είναι σταθερός στις επεμβάσεις του, με αποτέλεσμα οι κιτρινόμαυροι να μην απειληθούν ιδιαίτερα.

Αντίθετα η ΑΕΚ φάνηκε περισσότερο επικίνδυνη κι είχε δύο καλές στιγμές σε σουτ του Καραγεώργου (στο 64′, απέκρουσε ο Πάντος) και φάουλ του Κουμπούρα (στο 85′, μόλις άουτ).

Στο 95′ η ΑΕΚ σφράγισε την νίκη με αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ του Χάρη Σακαλή λίγο έξω από την γραμμή της περιοχής, το φάουλ υπέδειξε ο βοηθός γιατί ο τερματοφύλακας Πάντος έκανε βολέ έξω από την περιοχή του.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Καραθανάσης): Πάντος, Χαρισίου (68’ Κοτταρίδης), Θωμαΐδης, Αντωνόπουλος, Τσατσόπουλος, Κιβρακίδης (61’ Λέκα), Νικολάου, Ματούλας, Παρτάλης, Κουτούλας, Φωλίνας (46’ Λάμπρου).

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Δουλγερίδης): Μακρής, Τοπαλίδης (57’ λ.τ. Παναγιωτίδης), Κουμπούρας, Μαντζώλας, Σαριόγλου, Μπαλίτσας, Σακαλής, Αρνίδης, Τσαρτσιταλίδης (59’ Καραγεώργος), Νάννος, Σαμαράς(70’ Βογιατζής).

Διαιτητής: Καρατέρπος.

Βοηθοί: Λαμπριανίδης, Μπισούκης.

2015-16 11η αγ. Μακεδονικός Κοζάνης - ΑΕΚ 0-2
2015-16 11η αγ. Μακεδονικός Κοζάνης – ΑΕΚ 0-2