ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗΣ – ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ 2-2

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν η Δόξα Λευκόβρυσης και οι Ελπίδες ΑΕΚ στο παιχνίδι της 27ης (προτελευταίας) αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Β’ Κατηγορίας.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν χωρίς βαθμολογικές σκοπιμότητες και πρόσφεραν καλό θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο Λευκόβρυσης.

Οι Ελπίδες παρουσιάστηκαν γιά άλλη μία φορά με νεανική ενδεκάδα καθώς οι δύο “μεγάλοι” που αγωνίστηκαν ήταν οι 19χρονοι Κασαπίδης και Κολτσίδας.

Ντεμπούτο έκανε ο 15χρονος τερματοφύλακας Σάκης Σίας που όμως τραυματίστηκε στη φάση του δεύτερου γκολ της Λευκόβρυσης στο 49′ και αντικαταστάθηκε από τον επίσης 15χρονο αμυντικό Αντώνη Αλατζά καθώς δεν υπήρχε άλλος τερματοφύλακας στην αποστολή των Ελπίδων.

Οι Ελπίδες προηγήθηκαν στο 37′ με πέναλτυ του Δημήτρη Κασαπίδη. Το πέναλτυ κέρδισε ο Τρέβλας σε ανατροπή του από τον Muzhaqi.

Η Λευκόβρυση ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα στο 39′ όταν ο Παναγιώτης Τζίμας, αφού άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Βακουφτσή, με σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (49′) η Λευκόβρυση πήρε το προβάδισμα όταν ο Τζίμας βρήκε ωραία τον Γρηγόρη Μενενάκο μέσα στην περιοχή, αυτός απέφυγε έναν αμυντικό και με αριστερό σουτ έκανε το 2-1.

Στο 65′ τραυματίστηκε κι αποχώρησε ο 15χρονος Ανέστης Μεχτερίδης που είχε περάσει λίγο νωρίτερα σαν αλλαγή κι οι Ελπίδες αναγκάστηκαν να αγωνιστούν τα τελευταία 25 λεπτά με δέκα παίκτες καθώς είχαν γίνει όλες οι αλλαγές.

Αν και με παίκτη λιγότερο οι Ελπίδες ισοφάρισαν στο 70′ με γυριστή κεφαλιά του προωθημένου Ερβις Μαλόκου μετά από μακρινό φάουλ του Κασαπίδη.

Η ομάδα του Βασίλη Καραθανάση θα ολοκληρώσει την πετυχημένη φετινή σαιζόν στην Β’ Κατηγορία στο Στρατιωτικό Γήπεδο την ερχόμενη Κυριακή 24-4-2016 στις 5.00μμ απέναντι στον Ερμή Πλατανορέματος.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗΣ (Φερλαχίδης): Παναγιωτίδης, Ντερίλας, Παπανικολάου, Muzhaqi (56′ Θεοφάνους), Coci (87′ Αποστολίδης), Μπουμπόναρης, Χρ. Παναγιωτίδης, Τζίμας, Μενενάκος, Κουμαραδιός (51′ Βακουφτσής), Καρακούλας.

ΕΛΠΙΔΕΣ Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Β. Καραθανάσης): Σίας (49′ λ.τ. Αλατζάς), Ζήκος, Τσιφτσής (55′ Μπουνόβας), Θεοφανίδης, Μαλόκου, Κικίδης (47′ Μεχτερίδης), Κατακαλίδης, Καλαφατίδης, Τρέβλας, Κασαπίδης, Κολτσίδας.

Διαιτητές: Ε. Σουλίδης, Δραγώγιας, Γεωργιάδης.