ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ 2015-16

• Η ΑΕΚ τελείωσε το πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης 2015-16 στην 8η θέση (από 16 ομάδες) με 43 βαθμούς από 30 παιχνίδια, έχοντας την απόλυτη ισορροπία στα αποτελέσματα της (13 νίκες, 4 ισοπαλίες, 13 ήττες), με τέρματα 47-41.
  • Η ΑΕΚ πήρε μία νίκη στην έδρα της άνευ αγώνος με 3-0 μετά από ένσταση κατά της Ακαδημίας Βοΐου.
  • Στην έδρα της η ΑΕΚ σημείωσε 7 νίκες (1 άνευ αγώνος), 3 ισοπαλίες και 5 ήττες, με τέρματα 21-11.
  • Εκτός έδρας η ΑΕΚ σημείωσε 6 νίκες, 1 ισοπαλία και 8 ήττες, με τέρματα 26-30.
  • Μεγαλύτερη νίκη το 5-0 δύο φορές επί του Πολυνίκη (εντός κι εκτός) ενώ μεγαλύτερη ήττα το 6-0 στον Μακεδονικό Σιάτιστας.
  • Στον πάγκο της ΑΕΚ κάθησαν ο Πάρης Δουλγερίδης (1η έως 16η αγωνιστική, 16 παιχνίδια) που σημείωσε 5 νίκες, 2 ισοπαλίες και 9 ήττες και στην συνέχεια ο Θωμάς Παπαδόπουλος (17η έως 30η αγωνιστική, 14 παιχνίδια) που σημείωσε 8 νίκες, 2 ισοπαλίες και 4 ήττες.
  • Από την προηγούμενη σαιζόν 2014-15 το καλοκαίρι παρέμειναν στην ΑΕΚ 12 παίκτες (Βογιατζής, Ιωαννίδης, Καραγεώργος, Καρανάνος Χ., Μαντζώλας, Μαυρόπουλος, Μπαλίτσας, Παναγιωτίδης, Ποζίδης, Πριόνας, Σαμαράς, Σαριόγλου).
  • Στην θερινή μεταγραφική περίοδο (1-7-2015 έως 31-10-2015) η ΑΕΚ απέκτησε 15 παίκτες (Αβραμίδης, Αρνίδης, Καραλίγκας, Καρανάνος Μ., Κουμπούρας Α., Κουμπούρας Ν., Κουτέρης, Νάννος, Σακαλής, Σαλονικίδης, Τζικανούλας, Τζοΐτης, Τοπαλίδης, Τσαρσιταλίδης, Χατζάκης).
  • Στην θερινή μεταγραφική περίοδο (1-7-2015 έως 31-10-2015) απ’ αυτούς που αρχικά έμειναν (και αγωνίστηκαν) αργότερα έφυγαν 3 παίκτες (Ιωαννίδης και Τζοΐτης με μεταγραφή ενώ ο Καραλίγκας έφυγε στο εξωτερικό).
  • Στην χειμερινή μεταγραφική περίοδο (1-1-2016 έως 28-2-2016) η ΑΕΚ απέκτησε 4 παίκτες (Σταύρο Ζηνόβιο από Εθνικό Βατερού, Στεργίου από Μακεδονικό Σιάτιστας καθώς και Γάτα και Δεληζήση από τις θυγατρικές Ελπίδες ΑΕΚ) ενώ παραχώρησε 4 παίκτες (Μακρή σε Ακαδημία Βοΐου, Σαμαρά σε Αστέρα Αιγείρου Κομοτηνής, Ποζίδη σε Μ. Αλέξανδρο Χαραυγής και Καρανάνο Χ. σε Εθνικό Βατερού).
  • Η ΑΕΚ χρησιμοποίησε 32 παίκτες σε πρωτάθλημα και κύπελλο με μέσο όρο ηλικίας τα 24,5 χρόνια.
  • Πρώτος σε συμμετοχές ήταν ο Βασίλης Μαντζώλας με 32.
  • Ο Μαντζώλας αγωνίστηκε σε όλα τα επίσημα παιχνίδια της ομάδας, 30 στο πρωτάθλημα (28 σαν βασικός και 2 σαν αλλαγή) και 2 στο κύπελλο (και τα 2 σαν βασικός).
  • “Βασικότεροι” παίκτες ήταν ο Βασίλης Μαντζώλας και ο Παναγιώτης Μπαλίτσας που ξεκίνησαν στην ενδεκάδα σε 30 παιχνίδια (28 πρωταθλήματος και 2 κυπέλλου) ο καθένας.
  • Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Καραγεώργος με 18 γκολ (όλα στο πρωτάθλημα).
  • Η ΑΕΚ δέχτηκε 4 κόκκινες κάρτες (όλες με δεύτερη κίτρινη), 3 στο πρωτάθλημα (Καραγεώργος, Σαριόγλου, Τοπαλίδης) και 1 στο κύπελλο (Μπαλίτσας).
  • Η ΑΕΚ χρησιμοποίησε πέντε τερματοφύλακες. Ξεκίνησε με τους Θωμά Καραλίγκα και Χάρη Καρανάνο. Στην αρχή της σαιζόν ο Καραλίγκας έφυγε στην Γερμανία λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και λίγο πριν την λήξη των μεταγραφών (Οκτώβριος 2015) η ΑΕΚ απέκτησε τον Στέλιο Μακρή. Στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου οι Καρανάνος και Μακρής μεταγράφηκαν σε Εθνικό Βατερού και Ακαδημία Βοΐου αντίστοιχα ενώ στην ΑΕΚ ήρθαν οι Σταύρος Ζηνόβιος και Γιάννης Γάτας που τελείωσαν την σαιζόν κάτω από τα δοκάρια.
  • Από τα 44 γκολ που δέχτηκε η ΑΕΚ (41 στο πρωτάθλημα και 3 στο κύπελλο) 21 γκολ δέχτηκε ο Καρανάνος σε 8 παιχνίδια, 15 γκολ δέχτηκε ο Μακρής σε 13 παιχνίδια, 7 γκολ δέχτηκε ο Ζηνόβιος σε 5 παιχνίδια, 1 γκολ δέχτηκε ο Γάτας σε 4 παιχνίδια και 0 γκολ ο Καραλίγκας σε 2 παίχνιδια.
  • Ο τερματοφύλακας Σταύρος Ζηνόβιος αγωνίστηκε δύο φορές σαν επιθετικός (και τις δύο σαν αλλαγή).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά των παικτών της Α.Ε. Κοζάνης (αρχείο PDF).