ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ – ΓΑΛΑΤΙΝΗ 1-4

Την πρόκριση στον 3ο γύρο του Κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης 2016-17 πήρε η Γαλατινή στο Στρατιωτικό Γήπεδο Κοζάνης αφού επιβλήθηκε των Ελπίδων της Α.Ε. Κοζάνης με σκορ 1-4.

Αν και οι δύο ομάδες αποτελούνται από νεαρούς παίκτες η διαφορά μιάς κατηγορίας που τις χωρίζει ήταν σχετικά εμφανής, με την Γαλατινή να προηγείται με 0-2 στο πρώτο μέρος και να δείχνει ότι εύκολα ή δύσκολα θα πάρει την πρόκριση.

Οι Ελπίδες της ΑΕΚ μείωσαν σε 1-2 στο δεύτερο ημίχρονο και για ένα διάστημα προσπάθησαν να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι αλλά δύο γκολ της Γαλατινής στο τελευταίο τέταρτο έδωσαν τέλος στην αναμέτρηση.

Η Γαλατινή προηγήθηκε με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο χάρη σε γκολ του Δημήτρη Αλεξίου στο 15′ και του Ζήση Τσιολάκη στο 32′.

Στο 60′ οι Ελπίδες μείωσαν σε 1-2 με τον έμπειρο Βασίλη Σταυριανουδάκη μετά από σέντρα του Τρέβλα.

Στη συνέχεια οι Ελπίδες πίεσαν για την ισοφάριση αλλά η Γαλατινή σημείωσε άλλα δύο τέρματα, πρώτα με κεφαλιά του Ανέστη Ρούση στο 73′ και μετά με σουτ του Γιάννη Βουρονίκου στο 85′ που δεν αστόχησε από θέση τετ-α-τετ.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ (Β. Καραθανάσης): Μαργαρίτης, Κουτσουσίμος, Τσιφτσής (69′ Κανδυλιώτης), Ζαρογιάννης (58′ Τριανταφύλλου), Μαλόκου, Κυρζόπουλος, Κικίδης, Τσολακίδης, Σαράφας, Τρέβλας, Σταυριανουδάκης (80′ Κολτσίδας).

ΓΑΛΑΤΙΝΗ (Μ. Σαμαράς): Γεωργιάδης, Ζαγκουντίνος (46′ Μαγούλας), Ηλίας, Ρούσης, Σαρημπαλάς, Κουτρώτσιος, Παπαϊωάννου, Τσιολάκης (37′ Τσάμος), Αλεξίου, Γκέτσιος (74′ Βουρονίκος), Τσιάρτας.

Διαιτητής: Ν. Ιωαννίδης.

Βοηθοί: Ηλιάδης, Χ. Κωνσταντινίδης.

2016-17 Κύπελλο ΕΠΣ Κοζάνης 2ος Γύρος, 21-9-2016, Ελπίδες ΑΕΚ - Γαλατινή 1-4
2016-17 Κύπελλο ΕΠΣ Κοζάνης 2ος Γύρος, 21-9-2016, Ελπίδες ΑΕΚ – Γαλατινή 1-4