ΑΕΚ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ 2-2

Ισόπαλο με 2-2 τελείωσε το παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής που έγινε στο Στρατιωτικό Γήπεδο Κοζάνης ανάμεσα στην Α.Ε. Κοζάνης και τον Εθνικό Βατερού.

Το παιχνίδι ήταν καλό, ανάμεσα σε δύο δυνατές ομάδες, και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εθνικός προηγήθηκε νωρίς, είχε τις ευκαιρίες αλλά βρέθηκε να χάνει στο τέλος του ημιχρόνου χάρη σε δύο γκολ της ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο 7′ ο Εθνικός Βατερού προηγήθηκε με 0-1 με απευθείας φάουλ του Θανάση Τακίδη λίγο έξω από την περιοχή.

Στο 25′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Παπαγερίδης με τα πόδια σταμάτησε τον Σακαλή που βρέθηκε μόνος απέναντι του.

Στο 36′ η ΑΕΚ ισοφάρισε όταν μετά από σέντρα του Μαρτιρόσοφ ο Πάρης Μάγγος πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι κι αφού κοντρολάρισε τη μπάλα με το στήθος την έστειλε με βολέ στα δίχτυα.

Στο 40′ η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή όταν ο Μανώλης Βογιατζής, αφού άλλαξε δύο φορές την μπάλα με τον Καραγεώργο στην καρδιά της άμυνας του Βατερού, με ωραίο αριστερό γωνιακό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 43′ ο Τακίδης, αφού με ατομική προσπάθεια ταλαιπώρησε την άμυνα της ΑΕΚ, με βολέ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός ισοφάρισε σχεδόν με την έναρξη, πρόσεξε την άμυνα του, έδωσε χώρο στην ΑΕΚ και επιθετικά αρκέστηκε σε μακρινές μπαλιές στον Τακίδη που αν και απομονωμένος ήταν μία διαρκής απειλή.

Η ΑΕΚ πήρε την κατοχή και την πρωτοβουλία, γύρισε τη μπάλα υπομονετικά αλλά δεν κατάφερε να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Ζηνόβιου.

Ο Εθνικός ισοφάρισε στο 46′ όταν μετά από φάουλ-σέντρα του Κίλη και σύγχυση στην μικρή περιοχή της ΑΕΚ οι κιτρινόμαυροι απέτυχαν να διώξουν κι ο Αγγελος Πουλατσόγλου από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν κάποιες μικροευκαιρίες, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Εθνικού με συνεχείς πάσες και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Το τελικό 2-2 και η εικόνα που παρουσίασαν μάλλον άφησε ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες αλλά και τους αρκετούς θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Θ. Παπαδόπουλος): Παπαγερίδης, Δούμας, Μαρτιρόσοφ (69′ Μαντζιάρης), Μαντζώλας, Βοριαζίδης, Κωστικίδης, Αμπατζίδης (82′ Παναγιωτίδης), Σαλονικίδης, Βογιατζής, Καραγεώργος, Μάγγος (88′ Αβραμίδης).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ (Α. Κωνσταντινίδης): Ζηνόβιος, Σαλονικίδης, Δουγαλής, Ακριτίδης, Κίλης, Πουλατσόγλου, Σακαλής (69′ Τοπαλίδης), Λεωνιδάκης, Τσακιλτζίδης, Τακίδης, Τσαρσιταλίδης (65′ Κούτζα).

Διαιτητής: Πανυτσίδης.

Βοηθοί: Γεωργιάδης, Μπακατάρη.

2016-17 6η αγ., 15-10-2016 ΑΕΚ - Εθνικός Βατερού 2-2
2016-17 6η αγ., 15-10-2016 ΑΕΚ – Εθνικός Βατερού 2-2