ΑΕΚ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 3-0

Μίλησε η παράδοση στο τοπικό ντέρμπυ Α.Ε. Κοζάνης – Μακεδονικού Κοζάνης με την ΑΕΚ να φεύγει γιά άλλη μία φορά νικήτρια αυτή τη φορά με σκορ 3-0.

Αυτή ήταν η ένατη νίκη της ΑΕΚ επί του Μακεδονικού από το 2007-08 όταν οι δύο ομάδες άρχισαν να συναντιώται σε ετήσια βάση στο πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας μετά από ένα κενό 15 χρόνων. Ο Μακεδονικός έχει κερδίσει δύο παιχνίδια ενώ άλλα έξι έληξαν ισόπαλα.

Στο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής που έγινε στο ΔΑΚ Κοζάνης ο Μακεδονικός μπήκε καλύτερα, έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Κουτούλα και Ματούλα, αλλά σιγά-σιγά η ΑΕΚ ισορρόπησε και μάλιστα κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στο 27′ ο Δούμας βρέθηκε σε καλή θέση, κοντραρίστηκε από δύο αμυντικούς, η μπάλα κατέληξε στον Μανώλη Βογιατζή που με εύστοχο πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 41′ πάσα του Καραγεώργου στον κενό χώρο στον Μάγγο, σέντρα από δεξιά του Μάγγου κι ο Βογιατζής με ωραίο τρόπο με το στήθος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός είχε μία ανούσια υπεροχή χωρίς να δημιουργεί πολλές φάσεις.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο το παιχνιδιού και χωρίς να πιέζεται ιδιαίτερα έδειξε ότι θα πάρει την νίκη.

Στο 77′ ο Μπάκανος μετά από κόντρες σημείωσε γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάϊντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 94′ η ΑΕΚ σφράγισε την νίκη όταν ο Αμπατζίδης έβγαλε τετ-α-τετ τον Βογιατζή, το σουτ απέκρουσε ο Πάντος, η μπάλα κατέληξε στον Φώτη Μαντζιάρη που με αριστερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Με την νίκη της αυτή η ΑΕΚ παρέμεινε στην δεύτερη θέση με 17 βαθμούς, δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Α.Ε.Π. Καραγιαννίων.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Θ. Παπαδόπουλος): Παπαγερίδης, Μαρτιρόσοφ (25′ Κωστικίδης), Δούμας, Μαντζώλας, Βοριαζίδης (73′ Μαντζιάρης), Αποστολίδης, Αμπατζίδης, Σαλονικίδης, Βογιατζής, Καραγεώργος, Μάγγος (87′ Παναγιωτίδης).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Δ. Καραθανάσης): Πάντος, Λέκα, Κιβρακίδης, Κοτταρίδης, Αντωνόπουλος, Αργυρόπουλος (46′ Λάμπρου), Ματούλας, Νικολάου (65′ Τρομπουκης), Ζαχαριάδης, Κουτούλας (71′ Μπάκανος), Μαλούτας.

Διαιτητής: Ζούγρας.

Βοηθοί:  Λαμπριανίδης, Μπαλιάκας.

2016-17 7η αγ. 24-10-2016, ΑΕΚ - Μακεδονικός Κοζάνης 3-0
2016-17 7η αγ. 24-10-2016, ΑΕΚ – Μακεδονικός Κοζάνης 3-0