ΑΛΙΑΚΜΩΝ ΑΙΑΝΗΣ – ΑΕΚ 2-2

Ισόπαλο με 2-2 τελείωσε το παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας που έγινε στο καινούργιο γήπεδο Αιανής ανάμεσα στον τοπικό Αλιάκμωνα και την Α.Ε. Κοζάνης.

Με την ισοπαλία αυτή ο Αλιάκμωνας πήγε στην 6η θέση της βαθμολογίας με 44 βαθμούς ενώ η ΑΕΚ στην 10η με 38.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-1 με φάουλ του Αλέξη Σαλονικίδη στο 21′.

Στην επανάληψη ο Αλιάκμωνας ισοφάρισε νωρίς με τον Στέλιο Βαβλιάρα στο 49′ αλλά ο Χρήστος Παπαρίζος με πέναλτυ στο 69′ ξαναέδωσε προβάδισμα στους κιτρινόμαυρους. Το πέναλτυ κέρδισε ο Καλαφατίδης.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι (ιδιαίτερα δύο τετ-α-τετ του Παπαρίζου) με αποτέλεσμα η Αιανή να ισοφαρίσει στο 77′ με τον Σάκη Κουτσογεωργόπουλο.

Στο 87′ αποβλήθηκε ο Πετρίδης της ΑΕΚ με δεύτερη κίτρινη.

ΑΛΙΑΚΜΩΝ ΑΙΑΝΗΣ (Μαυροδήμος): Σταμόπουλος, Γοδενόπουλος, Γουλιάφας (70′ Φτάκας), Σ. Βαβλιάρας, Κουσίδης, Μαυροδήμος, Νάνος, Πελέκας, Βάσσος (46′ Γκουρτζιούμης), Κουτσογεωργόπουλος, Χ. Βαβλιάρας (86′ Ντούμπας).

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Μακριανίδης, Ζαχαρίας): Γάτας (58′ λ. τ. Παπαγερίδης), Καλαφατίδης (89′ Ρηγάκης), Μαρτιρόσοφ, Παναγιωτίδης, Δούμας, Αποστολίδης, Παπαρίζος, Σαλονικίδης, Βογιατζής (46′ Σαράφας), Καραγεώργος, Πετρίδης.

Διαιτητής: Τσούλης.

Βοηθοί: Δραγώγιας, Πανυτσίδου.