ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ – ΚΑΛΑΜΙΑ 1-1

Μοιράστηκαν τα γκολ, τα δοκάρια και βέβαια τους βαθμούς οι Ελπίδες της Α.Ε. Κοζάνης και η ΑΕΚ Καλαμιάς στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου που έγινε την Κυριακή το μεσημέρι στο Στρατιωτικό Γήπεδο.

Οι νεαροί παίκτες του Βασίλη Μαντζώλα προηγήθηκαν με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν κοντά στο δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας τρίποντο αλλά ισοφαρίστηκαν από την δυνατή ομάδα της ΑΕΚ Καλαμιάς στο 85′ με πέναλτυ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ελπίδες κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα όπως έχουν συνηθίσει σε όλα τα παιχνίδια τους ενώ κι η Καλαμιά από την πλευρά της προσπάθησε να επιτεθεί με αποτέλεσμα να γίνει ένα ωραίο παιχνίδι.

Οι Ελπίδες άνοιξαν το σκορ στο 21′ με προσπάθεια και σουτ του 15χρονου Κωνσταντίνου Μεχτερίδη που νίκησε τον έμπειρο τερματοφύλακα Σιμιτζή που έχει την τριπλάσια ηλικία από τον νεαρό σκόρερ.

Στο 31′ κεφαλιά του Ν. Αδαμίδη βρήκε την συμβολή των δοκών του Χλιαρά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμιά πίεσε από την αρχή και έκλεισε τις Ελπίδες στα καρέ τους. Η αποχώρηση του Γραμμένου με τραυματισμό στο 56′, σε συνδυασμό με την απουσία του Τσολακίδη λόγω δουλειάς, είχε ως αποτέλεσμα οι Ελπίδες να χάσουν το κέντρο και να μην μπορούν να αναπτυχθούν.

Τελικά μετά από μεγάλη πίεση που κράτησε σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο η Καλαμιά ισοφάρισε στο 85′ με εύστοχο πέναλτυ του Γιάννη Μυροφορίδη μετά από ανατροπή του Κατίδη από τον Α. Μεχτερίδη.

Στο 89′ τεράστια ευκαιρία για τις Ελπίδες να κλέψουν την νίκη όταν μετά από σέντρα του Κωδωνά ο Αλατζάς από κοντά με κεφαλιά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της Καλαμιάς.

ΕΛΠΙΔΕΣ Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Β. Μαντζώλας): Χλιαράς, Κουτσουσίμος, Σταυριανουδάκης, Αλατζάς, Καράτζιας, Μπάδας (88′ Φωτούλας), Καστάμης (86′ Κωδωνάς), Α. Μεχτερίδης, Βασιλειάδης, Γραμμένος (56′ Βρέκας), Κ. Μεχτερίδης.

ΑΕΚ ΚΑΛΑΜΙΑΣ (Κ. Κασικτσόπουλος): Σιμιτζής, Σιδηρόπουλος (62′ Γιαμουρίδης), Πέπα, Κατίδης, Α. Αδαμίδης, Τριανταφυλλίδης, Μυροφορίδης (87′ Γεωργιάδης), Γοτουχίδης, Ιτσκος, Ν. Αδαμίδης, Αποστολίδης.

Διαιτητής: Κουτσώνας.

Βοηθοί: Λάζαρης, Βαρδιάμπαση.

2017-18 Β’ Κατηγορία 5η αγ., 15-10-2017, Ελπίδες ΑΕΚ – Καλαμιά 1-1