ΚΟΖΑΝΗ – ΑΕΚ 3-0

Με 3-0 επικράτησε η Κοζάνη της Α.Ε. Κοζάνης στο τοπικό ντέρμπυ της 14ης (προτελευταίας) αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας.

Με την νίκη της αυτή η Κοζάνη έμεινε μόνη στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας (καθώς ηττήθηκε η Ακαδημία Βοϊου) με 36 βαθμούς, έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Μακεδονικό Σιάτιστας.

Αντίθετα η ΑΕΚ παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη με 13 βαθμούς, έναν βαθμό μπροστά από το Βελβεντό που βρίσκεται κάτω από την γραμμή του υποβιβασμού.

Η Κοζάνη “καθάρισε” την νίκη από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 3-0 και έκανε συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο καθώς ακολουθεί ο πρώτος ημιτελικός Κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης στην Σιάτιστα την ερχόμενη Τετάρτη 13-12-2017.

Η ΑΕΚ, με πολλούς νεαρούς την σύνθεση της, στάθηκε καλά στο πρώτο εικοσάλεπτο αλλά δύο διαδοχικά γκόλ στα μέσα του πρώτου μέρους της “έκοψαν τα πόδια”.

Η Κοζάνη προηγήθηκε στο 23′ με κεφαλιά του Σάββα Κοτταρίδη μετά από σέντρα του Τρομπούκη.

Δύο λεπτά αργότερα (25′) και πάλι ο Κοτταρίδης με νέα κεφαλιά, αυτή τη φορά από κόρνερ του Τραυλού, έκανε το 2-0.

Στο 43′ η Κοζάνη σφράγισε την νίκη, πάλι με κεφαλιά, του Ηλία Δούμα μετά από κόρνερ του Τραυλού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ελεύθερο, με κάποιες καλές φάσεις κι από τις δύο πλευρές.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, πρώτα η Κοζάνη σε σουτ του Τραυλού στο 55′ και μετά η ΑΕΚ σε σουτ του Τρέβλα στο 70′ σε μία φάση που στην επαναφορά ο Ε. Δούμας δεν κατάφερε να σκοράρει σχεδόν σε άδειο τέρμα.

Για την ΑΕΚ ακολουθεί ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι το ερχόμενο Σάββατο 16-12-2017, στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, απέναντι στον Ηρακλή Πτολεμαϊδας ενώ η Κοζάνη λογικά θα έχει εύκολο έργο απέναντι στην ουραγό Δόξα Λευκόβρυσης.

ΚΟΖΑΝΗ (Βασίλης Παπαδόπουλος): Κοκκινίδης (46′ Παρίσης), Τρομπούκης, Ηλ. Ποσινακίδης, Λιθοξόπουλος, Πουλατσόγλου (46′ Π. Ποσινακίδης), Ηλ. Τσικόπουλος, Μαλούτας, Σ. Κοτταρίδης, Πουτογλίδης (46′ Αποστολίδης), Τραυλός, Δούμας (46′ Γ. Κοτταρίδης).

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Χάρης Βοριαζίδης): Γάτας, Σαράφας, Στεφανόπουλος, Δούμας, Παναγιωτίδης, Ψιάνος, Κουνάβας, Καραμπέκιος, Τρέβλας, Μπαλίτσας (46′ Πάλμος), Τρούπκος.

Διαιτητής: Ζούγρας.

Βοηθοί: Γάτσου, Χατζηγεωργίου.

2017-18 14η αγ., 9-12-2017 Κοζάνη-ΑΕΚ 3-0