ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗΣ – ΑΕΚ 0-3

Από το βίντεο λείπουν τα πρώτα δύο γκολ της ΑΕΚ.

Εύκολα πέρασε η Α.Ε. Κοζάνης από την Λευκόβρυση καθώς νίκησε την τοπική Δόξα με σκορ 0-3 κι έβαλε τρείς αντιπάλους της “από κάτω” στην προσπάθεια που κάνει να απομακρυνθεί από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με 0-2 από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από την Δόξα που παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με έναν βαθμό.

Ο Αλέξης Σαλονικίδης γιόρτασε τα 28α γενέθλια του με γκολ μόλις στο 2′ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Παπαρίζου.

Στο 10′ ο Σαλονικίδης έκλεψε τη μπάλα, την έδωσε στον Χρήστο Καραγεώργο που από κοντά έκανε το 0-2.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους η ΑΕΚ έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για να καθαρίσει το παιχνίδι.

Στο 16′ κεφαλιά του Σαλονικίδη απέκρουσε εξ’ επαφής ο Κουλτούκης, στο 25′ και πάλι ο τερματοφύλακας της Λευκόβρυσης είπε “όχι” σε τετ-α-τετ του Μπαλίτσα, ενώ στο 26′ κεφαλιά του Μαντζώλα από κοντά πέρασε μόλις άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε και πάλι την πρωτοβουλία καί είχε δύο δοκάρια, πρώτα σε σουτ του Παπαρίζου στο 52′ και μετά σε κεφαλιά του Μπαλίτσα στο 60′.

Στο 67′ ο Σαλονικίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντά.

Στο 80′ έκλεισε το σκορ όταν μετά από μπαλιά του Μπαλίτσα ο τερματοφύλακας της Λευκόβρυσης βγήκε έξω από την περιοχή, μπερδεύτηκε με τους αμυντικούς, κι ο Καραγεώργος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗΣ (Δημήτρης Παρασκευάς): Κουλτούκης, Μπίκας, Ντερίλας (57′ Σερμάντι), Σαββίδης, Ασλανίδης, Δαβάνης (40′ Γιούλης), Γιαννόπουλος, Μπελέχρης, Φυτόπουλος (60′ Καραπάνος), Βρόϊκος, Τρουπάκης (80′ Βασιλειάδης).

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Χάρης Βοριαζίδης): Χλιαράς, Μήττας (80′ Χεριστανίδης), Δούμας (56′ Στεφανόπουλος), Μαντζώλας, Παναγιωτίδης, Μπαλίτσας, Παπαρίζος (70′ Σαράφας), Ψιάνος, Σαλονικίδης, Καραγεώργος, Τρέβλας (46′ Τρούπκος).

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης.

Βοηθοί: Κανδυλιώτης, Φραντζοπούλου.

2017-18 17η αγ. 14-1-2018, Δόξα Λευκόβρυσης – ΑΕΚ 0-3