ΑΚΡΙΤΕΣ – ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ 1-1

Περιγραφή, φωτογραφίες και βίντεο από Ματιές στα Σπορ.

Μοιράστηκαν βαθμούς, γκολ και εντυπώσεις Ακρίτες και Ελπίδες στο παιχνίδι που έγινε στο Λιάπειο κάτω από συνεχή βροχή, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας.

Το τελικό 1-1 κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιο αποτέλεσμα.

Μέτριο έως κακό, με πολύ λίγες φάσεις το α’ ημίχρονο, ενώ στο β’ μέρος το παιχνίδι άνοιξε και οι δυο ομάδες, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες.

Οι Ακρίτες κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα στο α’ ημίχρονο  και προηγήθηκαν 1-0 στο 10’ με γκολ του Σκρέκα, ύστερα από κόρνερ του Τζαλαζίδη K.

Οι Ελπίδες ανέβασαν ρυθμούς στο β’ ημίχρονο, ισορρόπησαν και ισοφάρισαν στο 89’ με κοντινό πλασέ του Κυρζόπουλου, ύστερα από φάουλ του Τσολακίδη.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν τρεις γυναίκες του ΣΔ Κοζάνης και τα πήγαν πολύ καλά!

Το φιλμ του αγώνα

Στο 10′ κόρνερ Τζαλαζιδη Κ πλασέ Σκρέκα 1-0.

Στο 23′ σουτ Τσολακίδη, αουτ.

Στο 28′ φάουλ Τσολακίδη σκάει στο βρεγμένο χόρτο δεν αιφνιδιάζεται ο Φωτόπουλος μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 42′ στην αντεπίθεση οι Ακρίτες με τον Τζαλαζίδη Π.,  αδύναμο σουτ από πλάγια μπλοκάρει ο Ποτουριάδης.

Στο 52′ σουτ Βαχτσεβάνου, μπλοκάρει ο Φωτόπουλος.

Στο 58’ο Σακελλαρίου κάθετη στον Καθαρόπουλο μέσα στην περιοχή σουτ με τα πόδια, σώζει ο Ποτουριάδης.

Στο 65′ δυνατό σουτ Τσολακίδη,  λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

Στο 67′ Καραγιάννης από τα αριστερά σέντρα σουτ,  τελευταία στιγμή απομακρύνει ο Τιούλης.

Στο 71′ κόρνερ Τσολακίδη,  κεφαλιά Κυρζόπουλος,  λίγο έξω.

Στο 76′ σουτ Τσαμπούρη,  ωραία διώχνει ο Ποτουριάδης σε κόρνερ.

Στο 78′ Σκρέκας παράλληλη σέντρα,  δε προλαβαίνει με προβολή ο Καθαρόπουλος.

Στο 79′ μπαλιά τετ α τετ Τσολακίδη στον Καραγιάννη πλασάρει, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Στο 80′ Σκρέκας  μέσα στην περιοχή,  σουτ λίγο έξω.

Στο 89′ Τσολακίδης φάουλ μέσα στην περιοχή,  σκάει η μπάλα δύσκολα διώχνει ο Φωτόπουλος,   δεν απομακρύνεται και ο Κυρζόπουλος από κοντά ισοφαρίζει σε 1-1.

Ακρίτες Κοζάνης (Πλιάχας):  Φωτόπουλος, Χαριτωνίδης, Τιούλης, Μαλλίνης (62’ Τσαμπούρης), Τοπαλίδης, Τζαλαζίδης Π (81’ Τσολάκης), Καθαρόπουλος, Τσινίδης, Τζαλαζίδης Κ. (46’ Σακελλαρίου), Τζαλαζίδης Ιορ., Σκρέκας.

Ελπίδες ΑΕ Κοζάνης (Μαντζώλας):  Ποτουριάδης, Σιαμπανόπουλος (73’ Μπάδας), Κυρζόπουλος, Φωτούλας,  Μπακόλας, Τσολακίδης, Καπρινιώτης, Πόζογλου, Βρέκας, Βαχτσεβάνος, Καραγιάννης (89’ Κορκίδας).

Διαιτητής: Γάτσου.

Βοηθοί: Αρσενίδου, Δημητριάδου.