ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ – ΑΕΚ 3-0

Βαριά ήττα για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι υπέστη η Α.Ε. Κοζάνης στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης 2014-15.

Μετά την ήττα με 4-0 στο Βελβεντό η ΑΕΚ έχασε καθαρά και στη Σιάτιστα από τον Μακεδονικό με 3-0, προβληματίζοντας και πάλι με την απόδοση της μακριά από το Στρατιωτικό Γήπεδο.

Χωρίς νεύρο οι κιτρινόμαυροι έχασαν δίκαια από τον Μακεδονικό που δεν χρειάστηκε να φορτσάρει ιδιαίτερα για να πάρει τη νίκη.

Στο 25′ ο Τσικόπουλος έδωσε στον Χρήστο Παπαρίζο που από καλή θέση πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Στο 35′ ωραία κάθετη πάσα του Δαϊνά στο Παπαρίζο, νέο πλασέ από πλάγια θέση και 2-0.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δύο αλλαγές και επιθετικό σχήμα αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα (49′) το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε μετά από μακρινό φάουλ του Βασίλη Τσαρτσίδη και λάθος εκτίμηση του Καρανάνου.

Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν διαδικαστική, με την ΑΕΚ να έχει μία ανούσια κατοχή της μπάλας χωρίς να δημιουργεί ευκαιρίες και τον Μακεδονικό να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και να χάνει δύο ευκαιρίες με τους Δαϊνά και Τσικόπουλο για να αυξήσει τη διαφορά.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ (Παρασκευάς): Βήττας, Μυλωνάς (56′ Ηλίας), Τσαρτσίδης, Κατσαντώνης, Νασιόπουλος, Δαϊνάς (86′ Ι. Τσιούκρας), Κ. Στεργίου, Μπούρτζος, Θ. Στεργίου (70′ Ντέρος), Παπαρίζος, Τσικόπουλος.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Μαλούτας): Καρανάνος, Ακριτίδης, Παναγιωτίδης (46′ Πουλατσόγλου), Μαντζώλας, Σαριόγλου, Ποζίδης, Αμπατζίδης (46′ Τσαμπούρης), Μπαλίτσας, Σαμαράς, Καραγεώργος, Αντωνόπουλος (85′ Ρούσης).

Διαιτητές: Τσιμεντερίδης, Μπισούκης, Μπέλτσου.

2014-15 4η αγ. Μακεδονικός Σιάτιστας - ΑΕΚ 3-0
2014-15 4η αγ. Μακεδονικός Σιάτιστας – ΑΕΚ 3-0