ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΑΕΚ 1-1

Στην εκπνοή του αγώνα (90′) πήρε τον βαθμό η Α.Ε. Κοζάνης στο τοπικό ντέρμπυ με τον Μακεδονικό Κοζάνης που έγινε στο Στρατιωτικό Γήπεδο παρουσία αρκετού κόσμου για την 11η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό και νευρικό καθώς ο χαρακτήρας του ντέρμπυ, σε συνδυασμό με την δυσχερή βαθμολογική θέση των δύο ομάδων, δεν επέτρεψε να παιχθεί ποδόσφαιρο αξιώσεων.

Παρ’ όλα αυτά ο αγώνας είχε πάθος, ένταση και … άγχος, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα αλλά να μην μπορεί να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

Ο τυπικά γηπεδούχος Μακεδονικός είχε κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο (σουτ του Νικολάου στο 6′ μόλις άουτ και σέντρα-σουτ του ίδιου παίκτη που δημιούργησε σύγχυση στο 12′), προηγήθηκε με 1-0 στο 41′, αντίθετα στο δεύτερο μέρος έπαιξε αμυντικά προσπαθώντας να διατηρήσει το υπέρ του αποτέλεσμα.

Στο 10′ ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ της ΑΕΚ καθώς ο βοηθός υπέδειξε σε θέση οφσάϊντ τον Σαμαρά που πήρε την μακρινή μπαλιά από τον Ποζίδη.

Ο Μακεδονικός προηγήθηκε στο 41′ με ψηλοκρεμαστό φάουλ που εκτέλεσε ο έμπειρος Αλέκος Κουτζιακουτζίδης από πλάγια αριστερά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία από την αρχή, έχασε τρείς καλές ευκαιρίες στο ξεκίνημα, πρώτα στο 46′ με σουτ του Σαμαρά που απέκρουσε δύσκολα ο Βαρυτιμίδης, μετά στο 58′ με σέντρα-σουτ του Αμπατζίδη που κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε σύριζα από το δοκάρι και τέλος στο 59′ όταν ο Καραγεώργος αστόχησε από καλή θέση.

Η καλύτερη στιγμή του Μακεδονικού ήταν στο 66′ όταν ο Νικολάου σε θέση τετ-α-τετ πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια της ΑΕΚ.

Στα τελευταία 15 λεπτά η ΑΕΚ άσκησε μεγάλη πίεση, κυρίως από στημένα και τελικά στο 90′ μετά από σέντρα του Καραγεώργου ο Άγγελος Πουλατσόγλου με κεφαλιά από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Καραθανάσης): Βαρυτιμίδης, Κουτζιακουτζίδης, Πιλικίδης, Αντωνόπουλος, Μαμάτσιος, Τσατσόπουλος, Μπέμπης (82’ Αραγιάς), Νάνος (75’ Ζιαζιάς), Κουτούλας(76′ Ζαχαριάδης), Νικολάου, Σέχι.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Μαλούτας): Καρανάνος, Κυρζόπουλος (46’ Παπαθεοδώρου), Βογιατζής, Μαντζώλας, Ποζίδης, Πουλατσόγλου, Μαλούτας (70’ Τσαμπούρης), Σαμαράς, Μπαλίτσας (48’ Αμπατζίδης), Καραγεώργος, Αντωνόπουλος.

Διαιτητές: Καρατέρπος, Κωνσταντινίδης, Μ. Παπαδόπουλος.

2014-15, 11η αγ. Μακεδονικός Κοζάνης - ΑΕΚ 1-1, Δημήτρης Καραθανάσης, Μάκης Μαλούτας
2014-15, 11η αγ. Μακεδονικός Κοζάνης – ΑΕΚ 1-1, Δημήτρης Καραθανάσης, Μάκης Μαλούτας
2014-15, 11η αγ. Μακεδονικός Κοζάνης - ΑΕΚ 1-1
2014-15, 11η αγ. Μακεδονικός Κοζάνης – ΑΕΚ 1-1