ΦΟΥΦΑΣ-ΑΕΚ 1-2

Ρεπορτάζ του Κώστα Νικολαΐδη της εφημερίδας Metrosport.

ΦΟΥΦΑΣ-ΑΕ ΚΟΖΑΝΗΣ 1-2

Νέα μέτρια εμφάνιση και νέα ήττα για τον Μακεδονικό, η ΑΕΚ έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή.

Στο 3΄ τετ-α-τετ ο Χάιτας πλάσαρε άουτ, στο 18΄ σέντρα του Μαργιορίδη, ο Μαντζώλας με κεφαλιά «κρέμασε» τον Καρανάνο που έκανε έξοδο (αυτογκόλ, 1-0).

Στο 32΄ ο Σιδηρόπουλος γύρισε απρόσεκτα την μπάλα προς τον τερματοφύλακα, πρόλαβε ο Μπαλίτσας, απέφυγε και τον τερματοφύλακα και ισοφάρισε.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σαμαράς εκμεταλλεύθηκε τις κόντρες και πλάσαρε εύστοχα (1-2).

Στο 51΄ ο Καρανάνος απέκρουσε διαδοχικά σουτ του Φαχαντίδη, πλασέ του Χάιτα και νέο κοντινό σουτ του Δούφα, στο 71΄ σέντρα-σουτ του Βελίδη στο οριζόντιο δοκάρι, στο 72΄ ο Καρανάνος απέκρουσε εξ επαφής πλασέ του Σιδηρόπουλου.

Χωρίς κανένα πρόβλημα η διαιτησία του Τσιμεντερίδη.

ΦΟΥΦΑΣ: Μπίντσης, Μίμης, Δούφας (79΄ Πολυχρονίδης), Κοτζαφίλιος (46΄ Χριστοφορίδης), Τσαγκαλίδης, Μαργιορίδης, Σιδηρόπουλος, Χατζηρούμπης (64΄ Βελίδης), Χάϊτας, Τοπάλης, Φαχαντίδης.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ: Καρανάνος, Ντούκα, Ακριτίδης, Μαντζώλας, Παπαθεοδώρου, Πουλατσόγλου, Μαλούτας, Σαριόγλου, Σαμαράς (64΄ Ποζίδης), Καραγεώργος (81΄ Τσαμπούρης), Μπαλίτσας (88΄ Παναγιωτίδης).