ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ – Α.Ε. ΕΛΙΜΕΙΑΣ 0-2

Με νίκη πέρασε η πρωτοπόρος του 1ου Ομίλου της Β’ Κατηγορίας Α.Ε. Ελίμειας από το Στρατιωτικό Γήπεδο απέναντι στην νεανική ομάδα των Ελπίδων Α.Ε. Κοζάνης.

Η Ελίμεια ήταν γενικά καλύτερη, είχε την κατοχή και τις φάσεις και πήρε δίκαια την νίκη.

Οι Ελπίδες της ΑΕΚ προσπάθησαν να μην επιτρέψουν τους αντιπάλους τους να μπουν στην περιοχή τους κι αν κρατούσαν το μηδέν στο ημίχρονο (το 0-1 σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ) ίσως να έπαιρναν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Το 0-1 σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με απ’ ευθείας κόρνερ του Γιώργου Παπανικολάου (που ξεκίνησε το ποδόσφαιρο στις Ελπίδες ΑΕΚ) μετά από λάθος συνεννόηση του τερματοφύλακα με τους αμυντικούς των Ελπίδων.

Η Ελίμεια σφράγισε τη νίκη στο 85′ μ’ ένα θεαματικό γκολ του Δημήτρη Ζαφειρίδη που έπιασε ένα δυνατό σουτ από δεξιά στο απέναντι “Γ” της εστίας του Γάτα.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ (Βασίλης Καραθανάσης): Γάτας, Δεληζήσης (49′ Κακούλης), Τσιφτσής, Θεοφανίδης, Μαλόκου, Κικίδης (67′ Σταυριανουδάκης), Τρέβλας, Κασαπίδης, Κωδωνάς (56′ Σαράφας), Τσολακίδης, Καλαφατίδης.

Α.Ε. ΕΛΙΜΕΙΑΣ (Βασίλης Παπαζήσης): Λαφατζής, Ξανθόπουλος, Δ. Μανώλας, Γιαπράκας, Ασβεστάς, Γεωργιάδης, Μελισσινός, Παπανικολάου, Ζιάγκας (77′ Ζαφειρίδης), Καλύβας (52′ Σκρέκας), Ουρμπάνικ (89′ Σιδηρόπουλος).

Διαιτητής: Καρατέρπος.

Βοηθοί: Τσούλης, Λαζάρης.

2015-16 16η αγ. Ελπίδες ΑΕΚ - Ελίμεια 0-2
2015-16 16η αγ. Ελπίδες ΑΕΚ – Ελίμεια 0-2