ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ – ΑΕΚ 0-2

Με νίκη στο Βατερό ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Α.Ε. Κοζάνης στο πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης 2015-16.

Σ’ ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι οι κιτρινόμαυροι επιβλήθηκαν του Εθνικού με σκορ 0-2 και τερμάτισαν στην 8η θέση με 43 βαθμούς, απαλύνοντας κάπως τις εντυπώσεις της φετινής πορείας που δεν ήταν ικανοποιητική με βάση τις δυνατότητες της ομάδας.

Ο Εθνικός Βατερού, με προπονητή το γέννημα-θρέμα και παλιό προπονητή της ΑΕΚ Μάκη Μαλούτα, τερμάτισε στην 6η θέση με 44 βαθμούς, πραγματοποιώντας μία καλή πορεία κι έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή πολύ νωρίτερα από τους κιτρινόμαυρους.

Η ΑΕΚ σημείωσε και τα δύο τέρματα της στο πρώτο ημίχρονο με τον Παναγιώτη Μπαλίτσα και τον Δημήτρη Αβραμίδη (πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα χωρίς όμως να σημειωθούν περισσότερα τέρματα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ (Μαλούτας): Καρανάνος, Κεμεντζετσίδης, Καλτσούνης, Πολυχρονιάδης, Δεληογλάνης, Πουλατσόγλου, Μαλούτας, Λεωνιδάκης, Παυλίδης, Τακίδης, Γιαννόπουλος.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Θ. Παπαδόπουλος): Γάτας, Δεληζήσης, Μαυρόπουλος, Αβραμίδης, Σαριόγλου, Σαλονικίδης, Σακαλής (70′ Σ. Ζηνόβιος), Μπαλίτσας, Αρνίδης (46′ Μαντζώλας), Καραγεώργος, Τσαρσιταλίδης (46′ Νάννος).

Διαιτητές: Γάτσου, Μπακατάρη, Πανυτσίδου.