ΦΙΛΙΚΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ – ΑΕΚ 4-4

Η ανατροπή της ανατροπής και στο τέλος … ισοπαλία με 4-4 είχαμε στο Βατερό στο φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στον Εθνικό και την Α.Ε. Κοζάνης.

Σ’ ένα παιχνίδι πλούσιο σε φάσεις και γκολ, όπου οι επιθέσεις ήταν φωτιά αλλά οι άμυνες “έμπαζαν”, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-1 αλλά ο Εθνικός το γύρισε σε 2-1 πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έβαλε τρία σερί γκολ και ξαναπροηγήθηκε με 2-4, ο Εθνικός όμως δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει σε 4-4!

Η ΑΕΚ ήταν εμφανώς βελτιωμένη στο κέντρο και την επίθεση από τα πρώτα δύο φιλικά αλλά πρέπει να δουλέψει αρκετά στην αμυντική λειτουργία.

Ο Εθνικός, αν και είχε κάποιες απουσίες βασικών παικτών, πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος και κατάφερε να ισοφαρίσει αν και βρέθηκε πίσω με δύο γκολ.

Το σκορ άνοιξε η ΑΕΚ στο 10′ με ωραίο αριστερό σουτ του Χρήστου Καραγεώργου.

Ο Εθνικός ισοφάρισε στο 22′ μετά από βολέ του τερματοφύλακα Τάκου, λάθος των αμυντικών της ΑΕΚ και πλασέ του Θανάση Τακίδη.

Στο 28′ ο Χάρης Σακαλής έκανε το 2-1 με πλασέ από κοντά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες χρησιμοποιήσαν πολλούς νεαρούς παίκτες (οι κιτρινόμαυροι από τις Ελπίδες ΑΕΚ).

Στο 50′ ο Μαντζώλας ισοφάρισε σε 2-2 από κοντά μετά από ασθενή απόκρουση του Τάκου σε φάουλ του Αποστολίδη.

Στο 56′ η ΑΕΚ έκανε το 2-3 με γυριστή κεφαλιά του Ευριπίδη Δούμα μετά από κόρνερ.

Στο 70′ έγινε το 2-4 με το Νίκο Αποστολίδη από κοντά μετά από βαθιά σέντρα από δεξιά.

Στο 75′ ο Σακαλής μείωσε σε 3-4 αφού βρέθηκε τετ-α-τετ μετά από κάθετη πάσα του Λεωνιδάκη.

Στο 85′ ο Εθνικός ισοφάρισε στο τελικό 4-4 με πέναλτυ του Τακίδη μετά από χέρι του Θεοφανίδη.

20-8-2016 Φιλικό Εθνικός Βατερού - ΑΕΚ 4-4
20-8-2016 Φιλικό Εθνικός Βατερού – ΑΕΚ 4-4