ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗΣ 1-4

Σημαντική νίκη με 1-4 πήρε η φιλόδοξη Δόξα Λευκόβρυσης από τις Ελπίδες της Α.Ε. Κοζάνης στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Β’ Κατηγορίας που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής στο Στρατιωτικό Γήπεδο.

Οι θεατές του αγώνα ευχαριστήθηκαν ποδόσφαιρο καθώς και οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά, καθαρά, με τη μπάλα κάτω και χωρίς σκοπιμότητες.

Οι Ελπίδες της Α.Ε. Κοζάνης, με τον Βασίλη Μαντζώλα στον πάγκο, παρατάχθηκαν με έναν “μεγάλο” στην σύνθεση τους (Τσολακίδης), έξι παίκτες 15 ετών (γεννημένοι το 2001), δύο παίκτες 16 ετών (γεννημένοι το 2000) κι έναν 17 ετών (γεννημένος το 1999).

Η Δόξα Λευκόβρυσης παρουσίασε ένα καλοδουλεμένο σύνολο που παίζει με την μπάλα κάτω κι έδειξε ότι θα είναι ένας σοβαρός διεκδικητής για την άνοδο στην Α’ Κατηγορία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ελπίδες πάλεψαν στα ίσια το παιχνίδι κι άφησαν καλές εντυπώσεις απέναντι σε μία τεχνική ομάδα που κι αυτή έδειξε πολύ καλά στοιχεία.

Η Λευκόβρυση προηγήθηκε με 0-1 στο πρώτο ημίχρονο χάρη σε γκολ του Αντώνη Αντωνίου στο 32′ με σουτ μετά από λάθος απόκρουση των αμυντικών των Ελπίδων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λευκόβρυση μπήκε πολύ καλά και παίζοντας ποδόσφαιρο αξιώσεων “καθάρισε” το παιχνίδι με τρία γκολ σε διάστημα 13 λεπτών.

Στο 54′ κάθετη πάσα του Θώμου στον Αντωνίου που πλάσαρε τον Σία για το 0-2.

Στο 61′ έγινε το 0-3 με σουτ του Αχιλλέα Γκούνα από πλάγια αριστερά έξω από την περιοχή.

Στο 67′ πάσα του Γκούνα στον Νίκο Νάστο που απέφυγε ωραία έναν αμυντικό και με πλασέ έγραψε το 0-4.

Στο 80′ οι Ελπίδες μείωσαν στο τελικό 1-4 με τον Γιάννη Τσολακίδη μετά από λάθος πάσα του τερματοφύλακα της Λευκόβρυσης.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του 25χρονου Παναγιώτη Παναγιωτίδη από την Λευκόβρυση που έφυγε άδικα από την ζωή την περασμένη εβδομάδα σε δυστύχημα.

ΕΛΠΙΔΕΣ Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Β. Μαντζώλας): Σίας, Κακούλης (63′ Ρουσιάδης), Τσιφτσής, Αλατζάς (80′ Τριανταφύλλου), Μαλόκου, Μεχτερίδης, Κικίδης, Κανδυλιώτης, Κωδωνάς (46′ Κατακαλίδης), Τσολακίδης, Σαράφας.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΟΒΡΥΣΗΣ (Λ. Αναστασιάδης): Μουζάκης, Ντερίλας (67′ Π. Φτάκας), Τσιάκος, Τσιμπούρας, Μπουμπόναρης, Σ. Νάστος, Θώμος (74′ Ηλ. Φτάκας), Ν. Νάστος, Γκούνας, Παπαβαγγέλης, Αντωνίου (61′ Σαββίδης).

Διαιτητής: Γκόγκος.

Βοηθοί: Σπέντζας, Κ. Σίας.

2016-17 Β' Κατηγορία 6η αγ. Ελπίδες ΑΕΚ - Δόξα Λευκόβρυσης 1-4
2016-17 Β’ Κατηγορία 6η αγ. Ελπίδες ΑΕΚ – Δόξα Λευκόβρυσης 1-4