ΑΕΚ – ΒΕΛΒΕΝΤΟ 2-0

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στην Α.Ε. Κοζάνης μετά από 9 συνεχόμενους αγώνες όπου οι κιτρινόμαυροι είχαν 7 ήττες και 2 ισοπαλίες.

Η νίκη με 2-0 επί του Βελβεντού στο αναβληθέν παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής συνοδεύτηκε κι από θαυμάσια εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο που θύμισε την ΑΕΚ του πρώτου γύρου.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με το Βελβεντό να δείχνει πιό επικίνδυνο και την ΑΕΚ να μην δημιουργεί πολλές φάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δύο καλύτερες στιγμές, πρώτα στο 9′ όταν σουτ του Σκρέκα βρήκε το δοκάρι και μετά στο 25′ όταν πάλι ο Σκρέκας βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ από μπαλιά του Μπαλάνη αλλά πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ εμφανίστηκε αποφασισμένη να σπάσει το αρνητικό σερί, οι παίκτες της έδειξαν διάθεση, έτρεξαν, πάλεψαν, δημιούργησαν κι έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο παίρνοντας μία απόλυτα δίκαιη νίκη.

Αντίθετα το Βελβεντό στο δεύτερο ημίχρονο έχασε το κέντρο και δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα τους κιτρινόμαυρους.

Στο 55′ δυνατό βολέ του Παπαρίζου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Βελβεντού.

Στο 65΄άνοιξε το σκορ με υπέροχο βολέ του Ορφέα Χρήστου έξω από την περιοχή.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ κυριάρχησε μέσα στο γήπεδο και είχε δύο καλά σουτ των Παπαρίζου στο 69′ και Παναγιωτίδη στο 72′ που πέρασαν άουτ.

Στο 75′ έγινε το 2-0 μετά από ωραία προσπάθεια του Αποστολίδη και συρτή σέντρα στον Χρήστο Παπαρίζο που έκανε ψύχραιμα το κοντρόλ και πλάσαρε τον Λαζαρίδη.

Στο τελευταίο τέταρτο η ΑΕΚ είχε δύο καλές στιγμές με τον Σαλονικίδη στο 77′ και στο 87′ ενώ το Βελβεντό ενδιάμεσα είχε μία με τον Σκρέκα στο 82′.

Το Σάββατο 13-5-2017 στις 5μμ για την προτελευταία αγωνιστική (29η) η ΑΕΚ υποδέχεται στο ΔΑΚ Κοζάνης τον δεύτερο στην βαθμολογία Μακεδονικό Σιάτιστας που ακόμα διατηρεί μαθηματικές ελπίδες για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Ζαχαρίας): Γάτας, Καλαφατίδης, Παναγιωτίδης (82′ λ.τ. Παπαγερίδης), Μαντζώλας, Δούμας, Αποστολίδης, Παπαρίζος, Σαλονικίδης, Χρήστου, Καραγεώργος (23′ λ.τ. Μαρτιρόσοβ), Σαράφας (46′ Ρηγάκης).

ΒΕΛΒΕΝΤΟ (Βοριαζίδης): Λαζαρίδης, Τσέλα (70′ Χάνι), Τσιάμης, Σαμαράς, Μπαλάνης, Τέτος (58′ Ελευθεριάδης), Ευαγγέλου, Καλύβας, Σκρέκας, Διβηκέλης, Ρωμνόζογλου.

Διαιτητής: Κουτσώνας.

Βοηθοί: Λαμπριανίδης, Βογδόπουλος.

2016-17 27η αγ, 10-5-2017 (εξ’ αναβολής), ΑΕΚ-Βελβεντό 2-0