ΠΕΡΔΙΚΚΑΣ-ΑΕΚ 1-4

Ξέσπασε στον Περδίκκα η Α.Ε. Κοζάνης που πήρε εκτός έδρας νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης.

Οι κιτρινόμαυροι, αν και αγωνίστηκαν από το 38′ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ποζίδη, πήραν την νίκη σχετικά εύκολα σημειώνοντας τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Μάκη Μαλούτα έδειξε το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο σ’ ένα κρίσιμο παιχνίδι (οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες στις χαμηλές θέσεις) και παίζοντας ήρεμα και μεθοδικά πήρε απόλυτα δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Αντίθετα η ήττα αυτή βάζει τον Περδίκκα σε περιπέτειες.

Μόλις στο 5′ η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα μετά από φάουλ του Καραγεώργου και ωραία κεφαλιά του προωθημένου Βασίλη Μαντζώλα, με κάποιες χλιαρές διαμαρτυρίες για οφσάϊντ από τους γηπεδούχους που δεν είχαν δίκιο καθώς ο Μαντζώλας (τέρμα αριστερά στη φωτογραφία) καλύπτονταν.

2014-15 13η Περδίκκας-ΑΕΚ 1-4, η φάση του 1ου γκολ της ΑΕΚ.

Στο 27′ η ΑΕΚ έκανε το 0-2 μετά από μπαλιά του Βογιατζή στον Χρήστο Καραγεώργο που πέρασε τη μπάλα ψύχραιμα πάνω από τον εξερχόμενο Κυριακίδη, ενώ ο Περδίκκας διαμαρτυρήθηκε και πάλι για οφσάϊντ σε μία οριακή φάση που έγινε μπροστά στον βοηθό.

2014-15 13η Περδίκκας-ΑΕΚ 1-4, φάση του 2ου γκολ της ΑΕΚ

Στο 38′, σε μία ανύποπτη στιγμή σε διακοπή του αγώνα, ο διαιτητής απέβαλε τον Ποζίδη της ΑΕΚ γιατί όπως έγραψε στο φύλλο αγώνα έφτυσε αντίπαλο.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η ΑΕΚ σημείωσε άλλα δύο γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, “κλειδώνοντας” την νίκη.

Στο 40′ ο Παναγιώτης Μαλούτας μπήκε από τα δεξιά και με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 0-3.

Στο 45′ τακουνάκι του Καραγεώργου προς τον Παύλο Σαμαρά που με ωραίο πλασέ από πλάγια αριστερά έκανε το 0-4.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Περδίκκας είχε μία ανούσια κατοχή, με την ΑΕΚ να ελέγχει το παιχνίδι αν και με παίκτη λιγότερο και να βγαίνει επικίνδυνα στη αντεπίθεση.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν τρεις καλές ευκαιρίες με τον Μαλούτα να αυξήσουν την διαφορά στο 50′, στο 52′ και στο 65′.

Ο Περδίκκας είχε δυό-τρεις καλές στιγμές που σταμάτησαν στον 17χρονο τερματοφύλακα της ΑΕΚ Σάκη Ιωαννίδη που έκανε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 85′ με σουτ του Χρήστου Ζαχαριάδη.

Α.Ε. ΠΕΡΔΙΚΚΑ (Β. Αρσενίδης): Κυριακίδης, Αλ. Αρσενίδης, Βλαδίκας, Ν. Βλάχος, Ζαχαριάδης, Λ. Φίλκας, Λόφτσαλης, Λιαπτσές (46′ Μουλάκης), Θ. Βλάχος (77′ Μυλωνάς), Βαρνασίδης, Μπουράκης (65′ Παναγιώτου).

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Μαλούτας): Ιωαννίδης, Παναγιωτίδης (83′ Παλόγλου), Βογιατζής, Μαντζώλας, Παπαθεοδώρου, Πουλατσόγλου, Μαλούτας, Σαμαράς (73′ Κυρζόπουλος), Μπαλίτσας, Καραγεώργος (77′ Ρούσης), Ποζίδης.

Διαιτητές: Ζούγρας, Τέμης, Λαμπριανίδης.

2014-15 13η Περδίκκας-ΑΕΚ 1-4