ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ – ΑΕΚ ΚΑΛΑΜΙΑΣ 0-4

Βίντεο από Γιώργο Λαμπρόπουλο

Για σαράντα λεπτά πάλεψαν οι Ελπίδες της Α.Ε. Κοζάνης απέναντι στην δυνατή ΑΕΚ Καλαμιάς στο παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Β’ Κατηγορίας που έγινε στο Στρατιωτικό Γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι, που παρέμειναν σε τροχιά ανόδου, σημείωσαν τρία γκολ από το 41′ έως το 47′ (καθυστερήσεις ημιχρόνου) και “καθάρισαν” ένα παιχνίδι που φαινόταν σχετικά δύσκολο μέχρι τότε.

Οι νεαροί παίκτες των Ελπίδων κόντραραν τους έμπειρους αντιπάλους τους στο πρώτο ημίχρονο αλλά πλήρωσαν την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά.

Στο 41′ έγινε το 0-1 με ψηλοκρεμαστό φάουλ του Κώστα Χαλκίδη από μακριά στο “Γ” της εστίας των Ελπίδων.

Στο 45′ σουτ του Ιτσκου, ασθενής απόκρουση του Τσέπουρα κι ο Παναγιώτης Τσαλίδης από κοντά έκανε το 0-2.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αντεπίθεση της Καλαμιάς, ο Γιάννος Κουρτζίδης μπήκε από αριστερά και πλάσαρε για το 0-3 δίνοντας οριστικό τέλος στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα, με την Καλαμιά να σημειώνει και τέταρτο γκολ στο 59′ μετά από γύρισμα του Τσαλίδη στον Γιώργο Ιτσκο και πλασέ από κοντά.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ (Β. Καραθανάσης): Τσέπουρας, Ζήκος (51′ Τσιφτσής), Κακούλης, Θεοφανίδης, Μαλόκου, Κικίδης, Τρέβλας (53′ Κωδωνάς), Μπακόλας (60′ Κολτσίδας), Σαράφας, Καλαφατίδης, Κασαπίδης.

ΑΕΚ ΚΑΛΑΜΙΑΣ (Π. Κουρτζίδης): Κεντεποζίδης, Μανακίτσας (63′ Σταυρίδης), Δαμιανίδης, Χαλκίδης, Γ. Γιαμουρίδης, Χηνιτίδης, Αδαμίδης, Μακρυγιάννης, Κουρτζίδης, Ιτσκος (60′ Δ. Γιαμουρίδης), Τσαλίδης (63′ Λουλολλάρι).

Διαιτητές: Παπαδημητρίου, Ηλιάδης, Γκέκα.

2015-16 Β' 23η αγ. Ελπίδες ΑΕΚ - ΑΕΚ Καλαμιάς 0-4
2015-16 Β’ 23η αγ. Ελπίδες ΑΕΚ – ΑΕΚ Καλαμιάς 0-4