ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΠΑΙΔΩΝ ΕΚΑΣΔΥΜ ΠΕΡΑΣΕ Η Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ

Την πρόκριση στο τελικό του Final-4 Παίδων (γεν. 2001 και νεώτεροι) της Ενωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Δυτικής Μακεδονίας (ΕΚΑΣΔΥΜ) πήρε η Α.Ε. Κοζάνης που νίκησε δύσκολα τον Πρωτέα Γρεβενών στον ημιτελικό με 54-48.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν μουδιασμένα στο παιχνίδι κι άφησαν τον Πρωτέα να πάρει διαφορά που έφτασε μέχρι τους 16 πόντους.

Στη συνέχεια, με την πάροδο του χρόνου, η ΑΕΚ άρχισε να βελτιώνει το παιχνίδι της αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους με την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ σιγά-σιγά άρχισε να “ροκανίζει” την διαφορά και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 4 λεπτά πριν την λήξη.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έδειξε πιό ψύχραιμη και τελικά κατάφερε να φύγει νικήτρια από το παρκέ του Κλειστού Γυμναστηρίου Λευκόβρυσης.

Στον τελικό του Σαββάτου 18-3-2017 στις 8μμ η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό Αγίου Γεωργίου Γρεβενών που νίκησε εύκολα την Καστοριά στον δεύτερο ημιτελικό με 87-44.

Δεκάλεπτα ΑΕΚ-Πρωτέας: 8-17, 14-13 (22-30), 14-11 (36-41), 18-7 (54-48).

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ: (Μαυροζούμης) Βούρκας 6, Κουιμτσίδης, Παπαγιάννης 10, Χλιαράς 9, Δρίζης, Βούρκας Ι., Παλέντζας 2, Τσίρος, Φούντογλου 2, Μαυροζούμης 2, Πεχλιβανίδης 15, Σκαρκαλάς 8.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ: (Χασιώτης) Τζιουβάρας, Μουτουνης, Σιουμπούρας 6, Μητρόπουλος 22, Μιχαλόπουλος 8, Κυρατζής 3, Καραούλας 5, Μίμης 4, Μητρόπουλος Ε., Βασιλόπουλος, Σαμαράς, Παναγιωτίδης.

Διαιτητές: Τσιαπλής, Παπανικολάου.