ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΑΕΚ 2-0

Ο Μακεδονικός Κοζάνης πήρε το τοπικό ντέρμπυ της 5ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας καθώς επιβλήθηκε της Α.Ε. Κοζάνης με 2-0 στο παιχνίδι που έγινε στο ΔΑΚ Κοζάνης.

Οι κακές καιρικές συνθήκες (κρύο, αέρας και η βροχή που προηγήθηκε) δεν επέτρεψαν στις δύο ομάδες να δείξουν τον καλύτερο εαυτό τους αλλά ακόμα κι έτσι έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με δύναμη, μονομαχίες, δύο αποβολές για την ΑΕΚ και δύο γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Μακεδονικός έδειξε περισσότερη κινητικότητα μέσα στο γήπεδο, η ΑΕΚ αντίθετα δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι το 60′, στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε την υπεροχή αλλά το γκολ του Γιάννη Ευθυμιάδη στο 75′, αντίθετα με τη ροή του αγώνα, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Μακεδονικού.

Το πρώτο γκολ του Μακεδονικού σημειώθηκε όταν μετά από πάσα του Τσιάμη και διπλή αποτυχημένη προσπάθεια των αμυντικών της ΑΕΚ να κόψουν την μπάλα, ο Ευθυμιάδης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και δεν αστόχησε.

Στο 80′ ο διαιτητής απέβαλε τον Σαλονικίδη της ΑΕΚ με δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα, ενώ του είχε δείξει την πρώτη κίτρινη μόλις στο 3′ για διαμαρτυρία (ο παίκτης της ΑΕΚ ισχυρίζεται ότι του είπε “Ελα μωρέ”).

Στο 83′ η ΑΕΚ έμεινε με εννιά καθώς ο διαιτητής απέβαλε με απ’ ευθείας κόκκινη τον Παναγιωτίδη διότι “κλότσησε αντίπαλο εκτός φάσης ο οποίος βρισκόταν στο έδαφος”.

Στο 87′ ο Μακεδονικός σφράγισε τη νίκη μετά από πάσα του Ευθυμιάδη στον Ιάκωβο Γεωργιάδη που πλάσαρε τον Παπαγερίδη για το 2-0.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Δ. Καραθανάσης): Πάντος, Δημητριάδης, Ζιάμπρας (66′ Γεωργιάδης), Αντωνόπουλος, Αργυρόπουλος, Ευθυμιάδης, Α. Τρομπούκης, Παπαθανασίου (89′ Μπάκανος), Λαβαντσιώτης (60′ Ζαχαριάδης), Τσιάμης (78′ Κασαπίδης), Μουρατίδης.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Χ. Βοριαζίδης): Παπαγερίδης, Κουνάβας, Δούμας, Μαντζώλας, Ψιάνος (55′ Παναγιωτίδης), Μήττας (77′ Καραμπέκιος), Παπαρίζος (87′ Στεφανόπουλος), Μπαλίτσας, Σαλονικίδης, Καραγεώργος, Τρούπκος (64′ Σαράφας).

Διαιτητής: Καρατέρπος.

Βοηθοί: Τσιαμπάζης, Β. Εμμανουήλ.

2017-18 3η αγ., 7-10-2017 Μακεδονικός Κοζάνης – ΑΕΚ 2-0