ΤΙΤΑΝ ΣΕΡΒΙΩΝ – Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ 2-2

Ισόπαλο με 2-2 τελείωσε το παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής, (προτελευταίας του 1ου Γύρου) του πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας ανάμεσα στον Τιτάνα Σερβίων και την Α.Ε. Κοζάνης.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο.

Στο πρώτο μέρος η Α.Ε. Κοζάνης ήταν καλύτερη, προηγήθηκε με 0-2 κι έδειξε ότι μπορεί να πάρει το παιχνίδι.

Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο ο Τιτάνας ήταν αυτός η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο, ισοφάρισε σε 2-2 σχετικά νωρίς, αλλά παρά την πίεση του στα καρέ της ΑΕΚ δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή.

Το σκορ άνοιξε στο 17΄ μετά από κόρνερ του Τζέλου, κεφαλιά-πάσα του Πολυχρονιάδη και δυνατό σουτ του Παναγιώτη Μαλούτα από κοντά.

Στη φάση που προηγήθηκε του κόρνερ η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτυ σε χέρι αμυντικού του Τιτάνα.

Στο 36′ ο Θωμάς Τζέλος κέρδισε πέναλτυ που εκτέλεσε ο ίδιος για το 0-2.

Οι ρόλοι άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και τον Τιτάνα να έχει την υπεροχή.

Στο 52′ ο Γιώργος Μαυροδήμος με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ μείωσε σε 1-2.

Στο 63′ ο Τιτάνας έφερε το παιχνίδι “στα ίσια” με ωραίο γωνιακό σουτ του Γιώργου Λαζαριώτη έξω από την περιοχή.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν την ΑΕΚ αλλά δεν μπόρεσαν να σημειώσουν το νικητήριο γκολ.

Ετσι με την λήξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων των ομάδων για το 2021, κι ενώ απομένει μία αγωνιστική για την ολοκλήρωση του 1ου Γύρου, ο Τιτάνας βρίσκεται στην 4η θέση με 28 βαθμούς ενώ η Α.Ε. Κοζάνης στην 7η με 22 βαθμούς αλλά κι έναν αγώνα λιγότερο (αναβληθέν παιχνίδι στα Κοίλα).

ΤΙΤΑΝ ΣΕΡΒΙΩΝ (Σωτήρης Μαυροδήμος): Γρηγοριάδης, Π. Ζαρογιάννης (46′ Ταϊρης), Γούτας, Κακαφίκας, Δαλαγιώργος, Μέτκο, Προκόβας (64′ Μοσχόπουλος), Π. Παπαδόπουλος, Τακίδης (88′ Πελέκας), Μαυροδήμος, Λαζαριώτης (90′ Ελευθεριάδης).

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Μάκης Μαλούτας): Παναγιωτίδης, Μαρτιρόσοβ, Βουνοτρυπίδης, Ευθυμιάδης, Πολυχρονιάδης, Τζέλος, Τσάκος (90′ Πεσλής), Μαλούτας, Μαντασάς (72′ Ντούκα), Ψιάνος (72′ Μούκας), Μαλιόγκας (75′ Παπαχαρίσης).

Διαιτητής: Καρατέρπος.

Βοηθοί: Μπαλιάκας, Πελετίδης.