ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΜΗΣ ΠΛΑΤΑΝΟΡΕΜΑΤΟΣ – Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ 0-2

Νίκη-πρόκριση πήρε η Α.Ε. Κοζάνης στο Πλατανόρεμα απέναντι στον τοπικό Ερμή στα πλαίσια της 1ης Φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης 2021-22.

Το εξ΄αναβολής παιχνίδι έγινε κάτω από διαρκές ψιλόβροχο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Α.Ε. Κοζάνης είχε την κατοχή και κάποιες ευκαιρίες αλλά κι ο Ερμής από την πλευρά του είχε κι αυτός κάποιες επικίνδυνες φάσεις κι ένα δοκάρι.

Στο 7′ κεφαλιά του Μαλούτα απέκρουσε θεαματικά ο Παρίσης.

Στο 14′ τετ-α-τετ του Νέστορα απέκρουσε σωτήρια με το πόδι ο Παναγιωτίδης.

Στο 25′ μετά από κόρνερ και σύγχυση στην περιοχή του Ερμή ο Στέφανος Κρικέλης από κοντά έκανε το 0-1.

Στο 26′ τετ-α-τετ του Βασιλειάδη, απέκρουσε ο Παρίσης.

Στο 35′ από λάθος της άμυνας ο Νέστορας βρέθηκε μόνος απέναντι στην εστία αλλά σούταρε στο κάθετο δοκάρι.

Στο 36′ νέα ευκαιρία για τον Ερμή, σουτ του Σ. Καψαλιάρη απέκρουσε σωτήρια ο Παναγιωτίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Α.Ε. Κοζάνης πήρε την πρωτοβουλία, γύρισε σωστά την μπάλα στο κέντρο και ήταν γενικά ανώτερη μέσα στο γήπεδο.

Στο 75′ έγινε το 0-2 με σουτ του Κωνσταντίνου Μεχτερίδη που δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Παρίσης.

Στο 81′ δυνατό σουτ του Κ. Πράσσου, δεύτερο δοκάρι για τον Ερμή.

Στο 87′ κάθετη του Τσάλκα, τετ-α-τετ του Α. Μεχτερίδη, απέκρουσε σωτήρια ο Παρίσης.

Τέλος στο 91′ ωραίος συνδυασμός των παικτών της ΑΕΚ, πάσα του Μαρτιρόσοβ στον Τσάκο που από καλή θέση σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Ερμή.

Στην επόμενη φάση η Α.Ε. Κοζάνης θα αγωνιστεί στην έδρα της με τον Ατρόμητο Πτολεμαϊδας.

ΕΡΜΗΣ ΠΛΑΤΑΝΟΡΕΜΑΤΟΣ (Παπαστέργιος): Παρίσης, Δούφας, Παπαστέργιος, Χ. Καψαλιάρης, Τζιαμπάσης, Βαρσάμης, Σ. Καψαλιάρης, Μίχος (22′ λ.τ. Βασδέκης, 46′ Χαρίσιος), Δελνιώτης (61′ Α. Πράσσος), Κ. Πράσσος, Νέστορας.

Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Μαλούτας): Παναγιωτίδης, Μαρτιρόσοβ, Κορκίδας (52′ Βουνοτρυπίδης), Παπαχαρίσης, Γουρζουλίδης, Τσάκος, Μαλούτας, Κρικέλης (52′ Κ. Μεχτερίδης), Α. Μεχτερίδης, Ντούκα (75′ Πεσλής), Βασιλειάδης (75′ Τσάλκας).

Διαιτητής: Σαββούδης.

Βοηθοί: Κουτούλας, Πανυτσίδης.