ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ 2021-22

Η ολοκλήρωση του πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας 2021-22 βρήκε την Α.Ε. Κοζάνης να τερματίζει στην θέση της βαθμολογίας με 44 βαθμούς από 12 νίκες (οι 2 άνευ αγώνα), 8 ισοπαλίες και 8 ήττες, με τέρματα 41 υπέρ (τα 6 άνευ αγώνα) και 33 κατά.

Γενικά η σαιζόν κρίνεται ως επιτυχημένη καθώς η ομάδα στον 1ο Γύρο είχε μία καλή παρουσία, ήταν ανταγωνιστική και πήρε τα αποτελέσματα που ήθελε, εξασφαλίζοντας την κατηγορία από νωρίς.

Η ΑΕΚ στον  πετυχημένο 1ο Γύρο σημείωσε 7 νίκες και βρέθηκε στην 5η θέση ενώ στον 2ο Γύρο η παρουσία της δεν ήταν ανάλογη, καθώς η ομάδα σημείωσε μόνο 3 νίκες (συν 2 νίκες άνευ αγώνα), παραμένοντας όμως πάντα ανάμεσα στην 5η και την 7η θέση.

Η ΑΕΚ στην έδρα της είχε 7 νίκες (η 1 άνευ αγώνα), 4 ισοπαλίες και 3 ήττες (οι δύο από τους διεκδικητές του τίτλου Φούφα και Αιανή και η μία ήττα-σοκ από το Βελβεντό), με τέρματα 18 υπέρ (τα 3 άνευ αγώνα) και 13 κατά.

Εκτός έδρας η ΑΕΚ είχε 5 νίκες (η 1 άνευ αγώνα), 4 ισοπαλίες και 5 ήττες, με τέρματα 23 υπέρ (τα 3 άνευ αγώνα) και 20 κατά.

Στο Κύπελλο ΕΠΣ Κοζάνης 2021-22 η Α.Ε. Κοζάνης, αφού απέκλεισε τον Ερμή Πλατανορέματος (0-2 εκτός) και τον Ατρόμητο Πτολεμαϊδας (4-0 εντός), αποκλείστηκε στα προημιτελικά από την δυνατή Α.Ε. Ποντίων της Γ’ Εθνικής, μετά από βαριά ήττα με 6-0 στην Καλαμιά.

Προπονητής σε ολόκληρη την σαιζόν 2021-22 ήταν ο Θωμάς (Μάκης) Μαλούτας, ένας προπονητής με πολυετή πετυχημένη παρουσία και προσφορά στην ομάδα.

Η Α.Ε. Κοζάνης έδωσε 29 αγώνες (26 στο πρωτάθλημα και 3 στο κύπελλο).

Πρώτος σε χρόνο συμμετοχής ήταν ο αρχηγός Παναγιώτης Μαλούτας με 2.253 λεπτά από 28 συμμετοχές (26 ως βασικός και 2 ως αλλαγή).

Δεύτερος ήταν ο 16χρονος αριστερός μπακ Μπάμπης Βουνοτρυπίδης με 2.026 λεπτά από 25 συμμετοχές (23 ως βασικός και 2 ως αλλαγή).

Τρίτοι ήταν ο Λάζαρος Ευθυμιάδης με 1.958 λεπτά (25 συμμετοχές, 22 ως βασικός και 3 ως αλλαγή) και ο Μιχάλης Μαρτιρόσοβ επίσης με 1.958 λεπτά (26 συμμετοχές, 24 ως βασικός, 2 ως αλλαγή).

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Παναγιώτης Μαλούτας με 6 γκολ (όλα στο πρωτάθλημα, τα 3 με πέναλτυ).

Δεύτεροι σκόρερ οι Χρήστος Μαλιόγκας με 4 γκολ (όλα στο πρωτάθλημα) και Στέφανος Κρικέλης επίσης με 4 γκολ (3 στο κύπελλο και 1 στο πρωτάθλημα).

Απο 3 γκολ σημείωσαν οι Δημήτρης Μούκας (1 με πέναλτυ), Θωμάς Τζέλος (2 με πέναλτυ), Τάσος Καλογήρου και Κωνσταντίνος Μεχτερίδης (1 στο κύπελλο).

Από 2 γκολ σημείωσαν οι Λάζος Ευθυμιάδης, Μιχάλης Μαρτιρόσοβ, Σπύρος Μαντασάς (1 στο κύπελλο) και Αρέλντι Ντούκα.

Από 1 γκολ σημείωσαν οι Μπάμπης Βουνοτρυπίδης (στο κύπελλο), Βαγγέλης Γουρζουλίδης, Λάζος Πολυχρονιάδης, Χρήστος Παπαχαρίσης, Δημήτρης Παπαδόπουλος, Ανέστης Μεχτερίδης και Αγγελος Κορκίδας.

Πρώτοι σε ασσίστ με 2 ήταν ο Λάζος Πολυχρονιάδης και ο Δημήτρης Μούκας.

Από 1 ασσίστ είχαν οι Μαλούτας, Ευθυμιάδης, Μαρτιρόσοβ, Γουρζουλίδης, Ψιάνος, Μαλιόγκας, Μαντασάς, Δ. Παπαδόπουλος και Τρέβλας.

Κάτω από την εστία της ΑΕΚ αγωνίστηκε 20 φορές ο Περικλής Παναγιωτίδης (19 ως βασικός και 1 αλλαγή, 1.773 λεπτά συμμετοχής), 9 φορές ο Γιώργος Χλιαράς (όλες βασικός, βγήκε 1 φορά αλλαγή λόγω τραυματισμού, 747 λεπτά συμμετοχής) και 1 φορά ο Βαγγέλης Πιτσιδόπουλος (ως βασικός, 90 λεπτά συμμετοχής – τον Ιανουάριο του 2022 παραχωρήθηκε στην Αναγέννηση Αργίλου).

Η Α.Ε. Κοζάνης κέρδισε 7 πέναλτυ (όλα στο πρωτάθλημα), από τα οποία από 2 κέρδισαν οι Μαλιόγκας, Δ. Παπαδόπουλος, Τζέλος και 1 κέρδισε ο Κ. Μεχτερίδης.

Από τα 7 πέναλτυ τα 6 ήταν εύστοχα (3 σκόραρε ο Μαλούτας, 2 ο Τζέλος κι 1 ο Μούκας) ενώ ένα πέναλτυ έχασε ο Μαλούτας.

Η Α.Ε. Κοζάνης παραχώρησε 8 πέναλτυ (7 στο πρωτάθλημα κι 1 στο Κύπελλο στο ματς με την ΑΕΠ).  Τα πέναλτυ παραχώρησαν 3 ο Ευθυμιάδης, κι από 1 οι Μαλούτας, Πολυχρονιάδης, Μούκας, Τζέλος και Χλιαράς.

Από τα 8 πέναλτυ που παραχώρησε η ΑΕΚ τα 5 κατέληξαν σε γκολ (3 δέχτηκε ο Χλιαράς και 2 ο Παναγιωτίδης), ενώ 3 πέναλτυ αποκρούστηκαν από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ (2 απέκρουσε ο Παναγιωτίδης και 1 ο Χλιαράς).

Οι παίκτες της Α.Ε. Κοζάνης είδαν 2 φορές την κόκκινη κάρτα (μία φορά ο Μαλιόγκας με δύο κίτρινες και μία ο Μαρτιρόσοβ) ενώ ο Γουρζουλίδης τιμωρήθηκε μετά την λήξη του αγώνα με τον Εορδαϊκό.